Så gick det för bygdens lag

Här hittar du matchinfo från den gångna helgens matcher för bygdens lag.

Division 5S
FC Arlanda besegrade Vaksala2 med klara 5-1 på Midgårdsvallen. Hasan Hassan svarade för hattrick, resterande mål gjordes av Carlos Cortés och Elvis Mashilingi. Arlanda hade 2-0 i paus och 3-0 i andra innan Vaksala reducerade. Men två mål sista kvarten fastställde slutresultatet. Närmast väntar bortamatch mot Persien

Märsta Syrianska FC förlorade med 2-0 borta mot Enköpings IS. Båda målen kom i andra halvlek. MSFC är jumbo i serien med fyra raka nederlag. MSFC möter Roslagsbro hemma på söndag.

Division 5 Dam
VP gjorde 1-0 men därefter vände RIK/SIF på steken. Det var 3-1 i paus och 6-2 efter full tid. Naylor gjorde två mål, Jacobsson 2, Lantz ett och Börjesson ett.

Division 7S
Sigtuna IF ångar på i serien och tig en 1-0 seger mot UIF på bortaplan. Målet satte Mohammed Loan på straff i 12:e minuten. SIF är tvåa i serien efter fyra matcher. Närmast väntar toppmöte mot trean Enköping City på söndag på Ansgarsvallen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening