En räksmörgåsFoto: Privat

Så dyra är Arlandas räksmörgåsar

En diskussion om de höga priserna på flygplatserna i Sverige fick ny fart när SEB:s seniorekonom Johan Javeus delade med sig av sina erfarenheter på den sociala medieplattformen X i höstas.

Johan Javeus uttryckte sin förvåning över det höga priset på en räksmörgås och en öl på Landvetters flygplats, vilket uppgick till 422 kronor.

Nu kan jämförelsetjänsten Zmarta avslöja att den dyraste räksmörgåsen på en svensk flygplats serveras på Sky Horizon på Arlanda och kostar 299 kronor, vilket är 30 kronor mer än priset på Landvetter. Tillsammans med en stor stark blir priset 428 kronor, om man väljer den billigaste ölsorten. Att flyga två personer från Arlanda till Liverpool i april kostar i sin tur 318 kronor, men utan mat eller dryck inkluderat.

”Frustrationen många känner bottnar nog i känslan att man inte har något annat val än att äta och dricka på flygplatsen. Vi vill därför öka transparensen kring priserna så att människor kan jämföra själva och göra val som passar deras behov. Men man ska också komma ihåg att pris är det du betalar och värde är vad du får,” säger Ola Söderlind, kommunikationsansvarig på Zmarta.

På Arlanda är priserna för räksmörgåsar på olika ställen följande:
Sky Horizon: 299 kronor
Nordic Kitchen & Bar: 295 kronor
Taste by Nordrest: 209 kronor
Eatery: 185 kronor
C/C Cornelius Coffe: 159 kronor
Caffè Ritazza: 149 kronor
Gateau: 139 kronor
RC Café & Patisserie: 135 kronor

Sammanlagt säljs det över 360 000 räksmörgåsar bara på Arlanda och Landvetter flygplatser varje år, med ett genomsnittligt pris på 196 kronor, vilket innebär att det säljs räksmörgåsar för över 70 miljoner kronor årligen.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Wolt lanseras i Sigtuna och Märsta

Näringsliv Den digitala handelsplattformen Wolt etablerar sig i Sigtuna och Märsta, vilket gör det möjligt för invånarna att få mat, livsmedel och andra varor levererade till dörren inom 30 minuter.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening