Marie Axelsson och Erika Ullberg skakar hand om Valsta vårdcentra.Foto: Pressbild/Socialdemokraterna

(S) Lovar jouröppen vårdcentral

Socialdemokraterna i kommunen och landstinget lovar att göra Valsta Vårdcentral jouröppen på kvällar och helger: - Jag är mycket nöjd med att vårdcentralen i Valsta kommer att prioriteras om Socialdemokraterna får styra i landstinget. Det kommer att förbättra tillgängligheten till primärvården inte bara för Valstaborna utan också för Sigtuna i stort, säger oppositionsrådet Marie Axelsson, oppositionsråd.

Det finns många vårdcentraler i kommunen sett till antalet invånare, men få av dessa är öppna kvällar och helger enligt ett pressmeddelande från Socialdemokraterna i Sigtuna kommun och Stockholms läns landsting. Därför lovar man att ge Valsta vårdcentral möjlighet att hålla jouröppet om Socialdemokraterna får makten i landstinget efter valet.

”Eftersatts under alliansen”
Enligt pressmeddelandet har Valsta vårdcentral eftersatts under alliansens tid vid makten och den har därför hamnat i botten i samband med patientnöjdhetsenkäter.
– Under sin tid vid landstingsmakten har alliansen överlämnat mycket av ansvaret för vårdens planering och utveckling till marknaden. Det har inte fungerat särskilt väl. Det här löftet är ett sätt att ta tillbaka ansvaret och se till att vården motsvarar länsinvånarnas behov bättre, säger Erika Ullberg, oppositionslandstingsråd (S) i Stockholms läns landsting.

Kostar 3-5 miljoner
Valsta vårdcentral kommer att vid ett maktskifte i landstinget att få ökad medelstilldelning via vårdorganisationen SLSO. Kostnaden uppges vara 3-5 miljoner kronor. Under 2017 kostade vårdcentralen 15 miljoner kronor att driva, förstärkningen ses som ett betydande tillskott.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening