Socialdemokraterna öronmärker 20 miljarder till välfärden i landets kommuner vid valseger och 65 miljoner av dessa ska gå till Sigtuna kommun.
20 miljarder till kommunerna lovar Socialdemokraterna vid valseger. 65 miljoner ska gå till Sigtuna kommun och användas för satsningar inom skolan och äldreomsorgen. – Detta är en tydlig markering från Socialdemokraterna. Med de extra välfärdsmiljonerna kan vi göra extra satsningar på våra invånare. Vi öronmärker pengarna så att de kommer invånarna direkt till del. Socialdemokratisk politik gör skillnad, säger Marie Axelsson (S), oppositionsråd och etta på valsedeln i Sigtuna kommun
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.