Foto: Kjelle Svensson/Rosersbergs IK

Rosersberg tappar Sandsund till Superligan

Rosersbergs IK tappar Christian Sandsund till Sirius i Superligan: - Jag har haft fantastiska år i Rosers, jag känner att jag utvecklats, fått ta ansvar och kommit in i familjen, säger Sandsund i ett uttalande.

Sandsund kom till Rosersberg från Rotebro för fyra år sedan och har levererat fyra fina säsonger både i ettan och tvåan i RIK, 189 poäng på 90 matcher. Nu är det dags att ta nästa steg för honom. Sirius plockar över honom till sin Superligatrupp.
– Otroligt tungt tapp såklart! Christian har varit en av våra viktigaste spelare sista åren. Samtidigt har vi vetat om att dagen kommer. Nu förlängde han sitt kontrakt i våras vilket jag är tacksam över då vi nu får ett tillskott i kassan. Jag vill såklart alltid ha alla bra spelare kvar, men jag kommer aldrig hindra någon i deras utveckling, säger sportchefen Fredrik Raschke.

Nyligen blev det klart att Linus Jämtdal kommer hem till Rosers efter SM-guldet med Storvreta, Sandsund och Jämtdal bildade en fruktat kedja med Victor Levén för två säsonger sedan, nu får de hitta en ny lekkamrat.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening