Rosersbergs IK tappar Christian Sandsund till Sirius i Superligan: - Jag har haft fantastiska år i Rosers, jag känner att jag utvecklats, fått ta ansvar och kommit in i familjen, säger Sandsund i ett uttalande.
Sandsund kom till Rosersberg från Rotebro för fyra år sedan och har levererat fyra fina säsonger både i ettan och tvåan i RIK, 189 poäng på 90 matcher. Nu är det dags att ta nästa steg för honom. Sirius plockar över honom till sin Superligatrupp. – Otroligt tungt tapp såklart! Christian har varit en av våra viktigaste spelare sista åren. Samtidigt har vi vetat om att dagen kommer. Nu förlängde han sitt kontrakt i våras vilket jag är tacksam över då vi nu får ett tillskott i kassan. Jag vill såklart alltid ha alla bra spelare kvar, men jag kommer aldrig hindra någon i deras utveckling, säger sportchefen Fredrik Raschke.
Nyligen blev det klart att Linus Jämtdal kommer hem till Rosers efter SM-guldet med Storvreta, Sandsund och Jämtdal bildade en fruktat kedja med Victor Levén för två säsonger sedan, nu får de hitta en ny lekkamrat.
Handboll Skånela såg länge ut att gå mot seger i toppmötet mot Tyresö i damallsvenskan, men efter en dramatisk avslutning blev det i stället en bitter förlust med 35–36.
Handboll Skånela förlorade den viktiga bortamatchen mot GUIF Eskilstuna i herrallsvenskan och riskerar nu direktnedflyttning. Förlusten innebär att avståndet till en kvalplats ökar till sju poäng med endast fyra omgångar kvar.
Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.
Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Handboll Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.
Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.