Det uppskattade firandet i Rosersberg blir inte av i år. Foto: Magnus Granhagen

Rosersberg ställer in valborgsfirandet

Det uppskattade valborgsfirandet i Rosersberg ställs in i år på grund av bristande intresse för att hålla i det bland rosersbergarna.

Rosersbergs IK har under flera års tid hållit i ett mycket uppskattat valborgsarrangemang som även bjöd på marsch genom orten innan tändning. Men Rosersbergs IK meddelar att firandet inte blir av i år. Tidigare har man kunnat lämna trändågrdsavfall på Råberget eftersom det sedan blev en del av brasan men nu blir det inte längre så.

Anledningen till det inställa arrangemanget är att de personer som tidigare höll i det inte kan fortsätta med det arbetet. Rosersberg uppmanade andra som ville vara en del av firandet att höra av sig men bara en nappade. RIK har också talat med Rosersbergs scoutkår om att låta dem ta över men även där får man inte ihop tillräckligt med intresserade för att sy ihop. RIK poängterar att det inte finns någon koppling med att Sigtuna kommun skulle ha förbjudit dem att arrangera firandet i Rosersberg.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

kommunfullmäktige

Förslag om foodtruck-hållplats på Hamnplan i Sigtuna

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) föreslår att Hamnplan i Sigtuna ska kunna användas som en plats för foodtrucks. Förslaget kommer efter att kommunen tidigare beslutat att avbryta planerna på en restaurang på platsen.

Ökning av närståendepenning

Notiser Förra året fick över 17 000 personer närståendepenning, vilket är den högsta siffran hittills och en ökning med 8 procent jämfört med året innan. Samtidigt var det totala antalet utbetalda dagar något lägre än tidigare toppnivåer före pandemin.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening