Du kan donera blod i en av blodbussarnaFoto: Pressbild/Blodcentralen

Risk för blodbrist i julhelgen

Blodcentralen i Stockholms län meddelar att det inför julen behöver fyllas på i blodlagren: - Vi har kallat och påmint alla blodgivare de senaste veckorna men ändå inte kunnat få upp lagret till önskad nivå, säger Fredrik Boström, medicinskt ansvarig läkare på Blodcentralen i Stockholms län.

Omkring 2000 blodpåsar saknas innan lagret kan anses stabilt inför jul- och nyårshelgerna. Blodcentralen uppmanar boende i länet att ge blod på någon av platserna eller de mobila lastbilarna. Anledningen till att blod behövs är att det inte kan framställas på konstgjord väg utan bara ges från människa till människa, Blodcentralen uppger att samtliga blodgrupper behövs.
– Vi välkomnar även nya blodgivare att komma och anmäla sig – de kommer då kunna ge sin första påse blod i början av januari och det kommer råda stort behov av påfyllning då också, säger Fredrik Boström, ansvarig läkare på Blodcentralen i Stockholms län.

Här kan du donera blod

 

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening