Foto: Rosersbergs IK

RIK klart för Division 4

Rosersbergs IK vann Division 5 efter seger borta mot Elvan med 5-0.

Det återstår en omgång av Division 5 men den blir av akademisk betydelse för Rosersbergs IK. Man har ointagliga nio poäng ner till Syrianska FF. RIK har tio raka segrar och kan gå rent i serien vid seger mot IFK Uppsala2 som jagar andraplatsen. Victor Levén svarade för ett hattrick i matchen och Rasmus Edin för två mål. RIK var nära serieseger redan förra året men fick nöja sig med att vinna Upplandscupen. Efter matchen blev det vilt segerfirande på Laguna i Rosersberg. Nästa år väntar derbyn mot Märsta IK.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening