Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Religiös församling vill köpa Valstaskolan

Shiamuslimska församlingen i Märsta har lämnat in en intresseanmälan för att få köpa den nu nedlagda Valstaskolan.

I en skrivelse till Kommunstyrelsen anmäler Shiamuslimska föreningen i Märsta sitt intresse för att köpa den nu nedlagda Valstaskolan. Föreningen har redan verksamhet i intilliggande lokaler och skriver att förvärvet skulle vara bra för ökad interreligiös dialog i området eftersom även Svenska kyrkan finns i närheten. Det skulle också ge ett ökat samarbete och ge bra PR för kommunen enligt skrivelsen.

Kommunen avvaktar en ny detaljplan för att avgöra vad som ska hända med Valstaskolan, under tiden som fastigheten står tom så har flera förslag kommit in om att använda fastigheten för föreningsliv eller hur ut som företagskontor.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening