Redan nu på fredag 12 januari är det rekryteringsdag på Arlanda. Rekryteringsdagen har varit en givande dag där flygplatsens aktörer kan träffa arbetssökande.
Efter den framgångsrika rekryteringen förra året på Arlanda flygplats väljer Swedavia att återigen satsa stort på rekrytering. Den här gången utvidgas evenemanget till att inkludera både Göteborg Landvetter Airport och Stockholm Arlanda Airport, där egna rekryteringsdagar kommer att äga rum under januari månad.
Den första av de två rekryteringsdagarna hålls på Stockholm Arlanda Airport den 12 januari. Efter förra årets gemensamma rekryteringsdag, som resulterade i ett imponerande antal nya anställningar inom olika yrkesområden och anställningsformer, både tillsvidare- och sommarjobb, ser Swedavia fram emot att återigen samla Sveriges största flygplatsers samarbetspartners.
Under rekryteringsdagen på Arlanda kommer besökare att ges möjlighet att träffa olika arbetsgivare och få insikt i den breda variationen av yrken som finns tillgängliga. Målet är att förse arbetskraftsbehovet vid flygplatsen med kompetenta och engagerade medarbetare. Detta initiativ kommer att vara en plattform för arbetssökande att interagera med potentiella arbetsgivare och upptäcka de hundratals lediga tjänster som kommer att finnas tillgängliga i framtiden.
Näringsliv Det råder stort intresse för sommarjobb på Arlanda och Swedavia har nu tillsammans med andra aktörer på flygplatsen cirka 150 jobb att söka.
Näringsliv En ny restaurang kommer att etableras i Arlandastad, där snabbmatskedjan McDonald’s tidigare hade verksamhet. Bakom satsningen står en välkänd stjärnkrögare, vars identitet ännu inte har offentliggjorts. Restaurangen väntas öppna i början av 2026.
Näringsliv Ett nytt mötesforum, Frukostklubben Arlanda, etableras för företag verksamma på och runt Arlanda flygplats. Initiativet har tagits av Swedavia, Sigtuna kommun och Destination Sigtuna.
Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.
Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.
Näringsliv ABS Wheels meddelar att de kommer att flytta hela sin verksamhet till Rosersberg. För några år sedan förvärvade företaget en padelanläggning som nu alltså ska inrymma hela verksamheten.
Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.
Näringsliv Flygbolaget Norwegian utökar sitt linjenät från Stockholm Arlanda inför sommarsäsongen. När bolaget byter till sitt sommarprogram i slutet av mars lanseras fyra nya direktlinjer från Arlanda till Bilbao, Lyon, Porto och Bukarest.
Näringsliv PL Utemiljö AB har nyligen flyttat sin verksamhet från Uppsala till Märsta. Syftet är att öka tillgängligheten och förbättra möjligheten att arbeta närmare kunder i området.
Näringsliv Arlanda Express var Sveriges mest punktliga tågföretag under 2024 med en genomsnittlig punktlighet på 95,6 procent över totalt 60 266 avgångar.
Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.
Näringsliv Arlanda fortsätter att utvecklas och hade under januari 2025 drygt 1,5 miljoner resenärer, en ökning med fem procent jämfört med samma månad förra året. Flygplatsen når nu 83 procent av nivåerna före pandemin.
Näringsliv Sigtunabon Jessica Norgren har utsetts till hotelldirektör för Thon Hotel Vasa i Stockholm, Thon Hotels första egenägda hotell i staden. Hon tillträder tjänsten den 1 maj 2025.
Näringsliv På fredagen invigdes linjen mellan Arlanda-Tokyo med Japans största flygbolag All Nippon som förväntas locka både turism och affärsresenärer.