Regeringens vårbudget ger Sigtuna kommun 51,1 miljoner kronor mer till satsning på välfärd enligt ett pressmeddelande från Socialdemokraterna i Sigtuna kommun.
Vårbudgeten som presenterades av regeringen under onsdagen ger 51,1 miljoner kronor till Sigtuna kommun enligt Socialdemokraterna: – Sigtuna kommun får 51,1 miljoner mer i välfärdssatsning från regeringen. Budskapen om budgeten är tydliga från den socialdemokratiska finansministern: Samhällsproblemen ska lösas. Jobben och företagen ska bli fler, klimatutmaningen mötas, välfärden tryggas och kunskaperna i skolan öka. Tilltron till vår demokrati ska fördjupas, säger oppositionsrådet Gun Eriksson (S).
Pengarna går enligt Socialdemokraterna till bland annat skola och äldreomsorg, även Region Stockholm får pengar, 848 miljoner kronor, som kommer att påverka kommuninvånarnas hälso- och sjukvård. 1,6 miljoner av Sigtuna kommuns del är öronmärkta för äldreomsorgen enligt Socialdemokraterna.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.