Polisen gjorde en husrannsakan i april mot 37-åringens lägenhetFoto: MMS-Bild

Rättegång mot märstabor för rån mot Svenska Spels VD

Under måndagen inleddes rättegången mot två märstabor som misstänks för rånförsöket mot Svenska Spels VD i april.

Två märstabor greps ganska kort efter ett misslyckat rånförsök mot Svenska Spels VD Lennart Käll. Under kvällen 13:e april gjorde polisens insatsstyrka en husrannsakan i en lägenhet på Vänortsringen. Enligt åtalet ska en av männen ha slagit in rutan och hotat Lennart Käll med en pistol samt krävt honom på ca 3 miljoner kronor. De misstänkta är 37 och 30 år gamla. De tvingade till sig Lennart Källs bankkort och koder. De hotade också att skjuta ihjäl honom och att hans familj skulle sökas upp om han inte satte in pengar på konton som var kopplade till korten eller om han kontaktade polisen. De står åtalade för grovt rån och övergrepp i rättssak. Båda nekar till brott.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening