Susana Casas Olsson, chef för barn- och ungdomsförvaltningen.Foto: Sigtuna kommun
Rapport: Skolorna gör bra resultat
Enligt en rapport från InRikta så presterar Sigtuna kommun bäst av likvärdiga kommuner.
Enligt granskningen som InRikta gjort så når skolorna Sigtuna kommun bäst resultat i jämförelse med andra kommuner med liknande förutsättningar. Något som inte är överraskande enligt Susana Olsson Casas, förvaltningschef i Barn- och ungdomsförvaltningen. Enligt Casas Olsson har kommunen de senaste åren kunnat se en ”effektiv personalorganisation som skapar höga och jämna resultat”.
Sigtuna kommun har jämförts med ett 40-tal andra kommuner med liknande bakgrund inom bland annat andel elever med utländsk bakgrund och hur många som har utbildade vårdnadshavare eftersom det visat sig ha stor inverkan på resultaten. – Vi har under många år arbetat med att få med alla på tåget genom bland annat språkutvecklande arbetssätt. Vi har också ett mycket väl utvecklat arbete med att ge förutsättningar för elever med annat modersmål genom vår mångkulturella enhet som också ansvarar för att samordna introduktionen för nyanlända. Det finns stor erfarenhet och professionalitet i vår organisation, konstaterar Casas Olsson.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.