Ramptornet blir lägenhet för en dagFoto: Pressbild/HomeAway

Ramptornet blir lägenhet för en dag

Ramptornet på Arlanda som stått övergivet i femton års tid har byggts om till lägenhet som man har chansen att bo i.

Ramptornet har stått övergivet i 15 år tid, det var tidigare arbetsplats för de som skötte parkeringen av flygplanen på Arlanda. Nu har den gjorts om till lägenhet som man har chans att bo i.

Vinnaren av en tävling som sajten HomeAway arrangerar ger möjlighet till det unika boendet. Designern och konstnären Cilla Ramnek har förvandlat rampen till 35 kvadratmeter lägenhet med eget kök och panoramavy över start- och landningsbanor samt med perfekt läge för soluppgång och nedgång.

Alla produkter som lägenheten är inredd med finns dessutom att handla på flygplatsen. Vinnaren får vara 24 timmar i lägenheten med VIP-service och besök i flygledartornets balkong samt diverse kulinariska upplevelser från krögarna på Arlanda.

Även sigtunabon Ronny Latva medverkar då hans RC Chocolat står för frukosten. Middagen bjuder Pontus in the air på. Vinnaren kommer även kunna ta med upp till tre gäster.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

ADAAM släpper nytt

Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.

bildextra

Storslaget julpynt i Til

Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening