Mattias Askerson tar emot protestlistan av Margareta KarlssonFoto: Insändarbild
Protestlista mot placering av kulturcenter i Valsta
Hyresgästföreningen i Sigtuna och Valsta Steninge stadsdelsförening protesterade mot planerade bygget av Kultur- och aktivitetscentret i Valsta genom att lämna över en namninsamling.
1527 kommuninvånare varav de flesta från valstaområdet har skrivit på en namninsamling för att stoppa det planerade bygget av Kultur- och aktivitetscentret som ska byggas på berget framför Valsta Centrum. Det är inte själva bygget som är problemet utan placeringen. Enligt Hyresgästföreningen i Sigtuna och Valsta stadsdelsförening vill man inte ha ett bygge på kullen, torget eller parkeringen framför Valsta Centrum. – Vi stod utanför Kulturum, när fullmäktiges ledamöter och besökare anlände, och bjöd på alkoholfri glögg och pepparkakor. Planen var att lämna namninsamlingen till Mats Weibull, men han var tyvärr inte där. I stället var det Mattias Askerson som fick bli mottagare, berättar Margareta Karlson på Hyresgästföreningen och Valsta Steninge stadsdelsförening.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.