Pressbyrån höll stängt på lördagsmorgonen.Foto: MMS-Bild
Pressbyrån vid Märsta station utsatt för rån
Två killar rånade Presbyrån i Märsta station under fredagskvällen: - Ingen har gripits, säger Pär Fahlström vid Polisens ledningscentral till märsta.nu
Det var vid 21-tiden på fredagskvällen i samband med att Pressbyrån skulle stänga som två maskerade personer klev in. De hotade till sig kontanter med någon form av pistolliknande föremål och försvann från platsen. Kioskbiträdet skadades inte fysiskt.
I den efterföljande insatsen greps ingen person och insatsen avslutades kring 23-tiden. Sökningar gjordes brett i kommunen. En anmälan om grovt rån har inletts.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.