Premiärseger för Skånela

Skånela kammade hem två poäng i premiären efter ett sent avgörande av Erik Östling inför drygt 600 åskådare i Vikingahallen.

Det blev till slut seger i premiären mot VästeråsIrsta men det satt långt inne. Gästerna VI ledde stora delar av andra halvlek och även i paus, först med fem minuter kvar kom Skånela upp i lika och med 90 sekunder att spela kom 26-25 via Erik Östling. En minut senare sköt Jesper Byström in 27-25 och med fem sekunder kvar kunde VI reducera.

Det var en fartfylld match där båda lagen hela tiden gick på snabba avslut, det ledde till tekniska fel och offensiva regelbrott åt båda håll. I andra hade nye målvakten Jesper Forsberg svårt att få grepp om bollarna, på slutet byttes han ut mot Axel Åhlin Andersson som sista 7-8 minuterna gör avgörande räddningar så att Skånela kan gå förbi. Skånela valde också att spela med sju man sista fem minuterna.
– Vi gör 3-0 i sju mot sex och visar rutin där, säger Jimmy Karlsson, tränare.

Karlsson tyckte annars att det var en typisk premiär där man inte fick ut max. Det handlade dock inte om underskattning att nykomlingen var med så länge i Vikingahallen:
– Västerås är bra, många lag kommer att få problem mot dem.

Två poäng i bagaget är dock viktigt när man startar en serie, särskilt med tanke på Skånelas höstsäsonger de två senaste åren:
– De tekniska felen och försvaret måste bli bättre, vi måste bli mer klocka och taktiska, men det är ett helt nytt lag som ska in, det tar sin tid, konstaterar Karlsson.

Målen
Olsson 6, Frank 5, Östling 4, Rahali 3, Ganibegovic 3, Byström 2, Nielsen 2, Ladan 2

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening