Polisinsats på Arlanda- Fyra misstänks för luftfartssabotage
Fyra personer misstänks för luftfartssabotage efter söndagen då det varit klimataktioner på flera av landets flygplatser, bland annat Arlanda.
Två kvinnor uppges ha gripits på Arlanda flygplats sedan de deltagit i en koordinerad klimataktion mot även Malmö och Brommas flygplatser. De båda kvinnorna ska ha varit inne i ett flygplan rapporterar Aftonbladet. – De har betett sig på ett sätt som gjort att de tagits ur flygplanen. Det finns ingen brottsrubricering men förmodligen blir det flygplats- alternativt luftfartssabotage, säger Per Fahlström Presstalesperson vid Polisen i Stockholm, till Aftonbladet. Fahlström vill inte gå in på exakt vad kvinnorna gjort. Polisbevakningen är utökad på Arlanda just nu och även helikoptrar medverkar i insatsen. Polisen meddelar under söndagen att ytterligare två passagerare omhändertagits på ett annat plan. I båda fallen har passagerarna stökat och vägrat sätta sig ner.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.