Polisen i lokalpolisområde Sigtuna kommer att satsa extra resurser för att minska inbrotten nu under ett par veckor i höst.
Via Tryggve som Sigtuna kommun använder sig av så meddelas att Polisen i lokalpolisområde Sigtuna kommer att satsa extra på att minska inbrotten under några veckor. Detta eftersom det från i slutet på oktober historiskt sett ökar i antalet inbrott. Målet är att bryta brottstrenden samt att gripa inbrottstjuvar för att kunna identifiera aktiva inbrottsligor. Man vill också kartlägga tillvägagångssättet i samband med inbrotten.
Kommunen rekommenderar boende samt fastighetsägare att vara extra observant på personer och fordon som är aktiva i bostadsområden men som inte verkar höra hemma där. Ett sätt är att fråga personerna om de har något ärende i området och på så sätt bryta anonymiteten.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.