Polis utreder ett misstänkt mord sedan en person hittats avliden i en bostad i kommunen.
En man i 40-årsåldern hittades död i en bostad i kommunen på måndagseftermiddagen, och en person har gripits i samband med dödsfallet rapporterar UNT.se. Polisen har inlett en förundersökning om mord, då de inte med säkerhet kan avfärda att det rör sig om ett naturligt dödsfall. Polisen har inte specificerat varför de misstänker brott, men hänvisar till ”omständigheter på platsen” enligt UNT.
Larmet kom in vid 16.30-tiden som ett sjukdomsfall, där en annan man i bostaden försökte utföra livräddande åtgärder, rapporterar TV4. Denna man, också i 40-årsåldern, greps senare misstänkt för mord. Polisen ville inte kommentera vilken relation de två männen hade till varandra. Eftersom det fanns omständigheter som gjorde att polisen inte kunde utesluta brott, inleddes förundersökningen. Polisen planerade att hålla förhör med den gripne och genomföra en teknisk undersökning i bostaden. Anhöriga underrättades om dödsfallet.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.
Notiser Kommunen har tidigare arrangerat en rad fysiska möten om tonåringars trygghet. Nu kommer ytterligare ett möte, denna gång i digital form. Fokus kommer vara på att minska risken att ungdomar hamnar i kriminalitet.
Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.