Foto: Jamshid Jamshidi

Polis utreder misstänkt mord

Polis utreder ett misstänkt mord sedan en person hittats avliden i en bostad i kommunen.

En man i 40-årsåldern hittades död i en bostad i kommunen på måndagseftermiddagen, och en person har gripits i samband med dödsfallet rapporterar UNT.se. Polisen har inlett en förundersökning om mord, då de inte med säkerhet kan avfärda att det rör sig om ett naturligt dödsfall. Polisen har inte specificerat varför de misstänker brott, men hänvisar till ”omständigheter på platsen” enligt UNT.

Larmet kom in vid 16.30-tiden som ett sjukdomsfall, där en annan man i bostaden försökte utföra livräddande åtgärder, rapporterar TV4. Denna man, också i 40-årsåldern, greps senare misstänkt för mord. Polisen ville inte kommentera vilken relation de två männen hade till varandra. Eftersom det fanns omständigheter som gjorde att polisen inte kunde utesluta brott, inleddes förundersökningen. Polisen planerade att hålla förhör med den gripne och genomföra en teknisk undersökning i bostaden. Anhöriga underrättades om dödsfallet.

Vet du mer? Kontakta redaktionen

Uppdaterad kl. 5.00

176 misstänkta brott anmälda i Sigtuna kommun

Nyheter Under vecka 10 registrerade polisen totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rör 85 händelser som ska ha inträffat under samma vecka, medan övriga anmälningar gäller tidigare brott.

EXTRA

Tre handgranater hittades vid förskola

Nyheter Tre skarpa handgranater hittades i ett buskage nära en förskola i Märsta, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. Det var personal från förskolan som upptäckte föremålen och larmade polisen vid 15-tiden på onsdagen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening