Polis ryckte ut till filminspelning sedan vapen setts
Polisen fick rycka ut till Valsta sedan en man setts med en pistol.
Vid 19-tiden larmades polis till Valsta sedan flera män vistats utomhus på en gata, en av dem tog även upp ett pistolliknande föremål varpå en annan med en kamera började filma eller fotografera.
När polisen anländer visar det sig vara en filminspelning och vapnet en soft airgun. En person som bar kniv på sig blev rapporterad för brott mot knivlagen men i övrigt är det inga andra brott som begåtts enligt Polisen.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.