Foto: Jamshid Jamshidi

Polis ökar närvaro i Märsta

Efter att en kvinna hittats död i Valsta har polisen beslutat att öka närvaro i stadsdelen och uppmanar allmänhet att höra av sig

En kvinna i 30-årsåldern hittades död i Märsta under kvällen. Polisen har inlett en förundersökning om mord och arbetar med att utreda omständigheterna kring händelsen. Ingen misstänkt gärningsman har ännu gripits.

Med anledning av det inträffade planerar polisen att öka sin närvaro i området den närmaste tiden. Detta för att skapa trygghet och kunna samla in ytterligare information som kan vara relevant för utredningen.

Polisen uppmanar personer som kan ha sett eller hört något i området att ta kontakt. Utredningen fortsätter med tekniska undersökningar och andra utredningsåtgärder.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening