Foto: MMS-Bild

Polis kontrollerar yrkestrafiken denna vecka

Denna vecka kommer det att vara så kallad Trafikvecka där polisen kontrollerar fordon, denna gång är det främst inom yrkestrafik.

Det blir ökade poliskontroller runt om i länet denna vecka på främst yrkestrafiken. Med yrkestrafik menas taxibilar, budbilar, lastbilar och bussar för att trafikmiljön ska vara så säker som möjligt.
– Erfarenhetsmässigt vet vi att även andra brott som inte är trafikrelaterade, såsom stölder med mera uppdagas vid dessa kontroller. Vid kommer också inrikta oss på olaga cabotage och samverka med andra myndigheter, säger Hans Nilsson Lanér som är gruppchef på trafiksektionen i polisregion Stockholm

Det förekommer flera trafiksäkerhetsveckor under året, bland annat med kontroller utanför skolor med säkerhet och hastighet eller att det är fokus på nykterhet. Målet är ökad trafiksäkerhet och att ingen ska dö eller skadads i trafiken.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening