Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Två greps av insatsstyrkan

Två män greps sent på måndagskvällen av piketstyrkan i Märsta rapporterar Aftonbladet: - Ett ärende där vi hjälpt region Bergslagen, skriver Polisens mediecenter i mail till märsta.nu

Två män, varav en misstänkt för mordförsök, greps sent på måndagskvällen av piketstyrkan på en adress i Märsta uppger Aftonbladet.

Förutom mannen som misstänks för mordförsök greps en annan misstänkt för skyddande av brottsling enligt tidningen. Det aktuella mordförsöket inträffade förra veckan i Örebro. Det ska ha handlat om en skottlossning där två personers skadades. Mannen som greps var efterlyst och hade bevakning en tid skriver Aftonbladet.

Vet du mer eller har bild? Kontakta redaktionen. 

 

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening