Avarn Security har problem med rekryteringen av personal vilket orsakat köer till säkerhetskontrollen.
Det har varit problem med köer till säkerhetskontrollerna förra veckan och även denna vecka varnar Swedavia för körisk i samband med påsk. SVT Stockholm rapporterar om att Avarn Security har problem med att hitta arbetskraft som kvalificerar sig till säkerhetskontrollen. – Rekryteringsprocessen är lång och innehåller ett antal lämplighets- och säkerhetsprövningar för att bli godkänd, vilket innebär att många som söker till oss helt enkelt inte klarar kraven, både vad gäller våra generella krav som utbildning och språk men också kraven och lämpligheten utifrån ett säkerhetsperspektiv, uppger Avarn Security för SVT.
Personal som söker ska även utbildas och säkerhetsprövas vilket kan ta flera månader tills att man faktiskt kan jobba. Eftersom det tar lång tid att vänta på jobb så kan andra välja andra jobb som man kan börja på direkt.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.
Notiser Kommunen har tidigare arrangerat en rad fysiska möten om tonåringars trygghet. Nu kommer ytterligare ett möte, denna gång i digital form. Fokus kommer vara på att minska risken att ungdomar hamnar i kriminalitet.
Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.
Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.
Blåljus En större polisinsats pågick i Rosersberg under kvällen sedan maskerade personer sprungit in på ett företagsområde med vad som såg ut att vara vapen.
Blåljus En taxiresa mellan Stockholm och Arlanda resulterade nyligen i ett polisingripande efter att en turist ifrågasatt det begärda priset på 2 000 kronor.