Dragan Perkovic, till vänster, meddelar att han lämnar Liberalerna och därmed blir vilde i fullmäktige. Foto: Daniel Iskander
Perkovic blir vilde
Mitt på sittande fullmäktige nås märsta.nu av beskedet att Dragan Perkovic lämnar Liberalerna.
Dragan Perkovic gör gemensam sak med Pierre Cengiz-Edstrand (MP) och lämnar sitt parti Liberalerna. Därmed blir det två vildar i fullmäktige resterande del av mandatperioden om inte någon av dem avsäger sig sitt uppdrag. I ett internt mail som märsta.nu tagit del av så står det att Perkovic avsäger sig medlemskapet i (L) på grund av toppstyrning och kränkande särbehandling. Det interna brevet har Perkovic skickat till Mohammad Noori som är organisationssekreterare i Liberalerna.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.