Parkerad bil blev av med däcken

En bil som var parkerad ute på en av Arlandas parkeringar blev av med samtliga däck vilket upptäcktes när bilägaren var tillbaka från resa.

En person som parkerat sin bil på Arlandas parkering fick en obehaglig överraskning när denne skulle hämta bilen. Alla fyra hjul hade blivit stulna enligt UNT.se. Upptäckten gjordes på måndagskvällen och bilen är av ett exklusivt märke, vilket polisen inte vill avslöja. En anmälan om stöld har upprättats. För några år sedan var det vanligt med att bildäcksstölder och bildelsstölder från parkerade bilar vid Arlanda. Ett fenomen som polisen sedan fick stopp på.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening