Polis utanför NymärstagatanFoto: MMS-Bild

Fotgängare påkörd på Nymärstagatan

En fotgängare blev påkörd av en bil på Nymärstagatan under förmiddagen.

Polis larmades till Nymärstagatan i Märsta sedan en person körts på under förmiddagen, polis fick in larmet vid 9.20-tiden. Enligt vittnesuppgifter har en person körts med ambulans till sjukhus. Polis har förhört vittnen på plats och ska reda ut omständigheterna. Det är oklart om det finns misstanke om brott i nuläget.

Enligt Polisen rör det sig om en fotgängare som körts på vid infarten till parkeringen, denne ådrog sig skrapskador och smärta i höften. Personen fördes till sjukhus för kontroll och polis upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada.

Uppdaterad kl. 10.30

 

Polisen genomför hastighetskontroller under vecka 11

Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening