Kommunen inför P-skiva på parkeringsplatser där det är max 12-timmars parkering
P-skiva införs på P-platser
Sigtuna kommun kommer att införa P-skiva på sina parkeringsplatser med tidsbegränsning under 12 timmar.
Med start under våren kommer kommunen på sina parkeringsplatser med tidsbegränsat under 12 timmar att tillämpa P-skiva. Ändringarna införs i Sigtuna stad först med start i april. Sigtuna kommun uppmanar förare att iaktta skyltar för gällande bestämmelser. Anledningen till att P-skiva införs är att parkeringsplatser ibland används längre än avsatt tid, genom P-skiva förenklas kontrollen av hur länge ett fordon stått på en viss plats.
Nyheter Sträckan mellan Ulriksdal och Märsta är en av de mest drabbade tågsträckorna i Sverige när det gäller infrastrukturrelaterade störningar. Under 2024 registrerades 270 fel som ledde till förseningar för både gods- och persontrafik.
Blåljus Under onsdagen hanterade polisens ledningscentral i Stockholm tretton fall av fullbordade eller försök till bedrägerier riktade mot äldre personer i länet.
Notiser Från och med nu stängs en del av Strandvägen i Sigtuna stad av för biltrafik. Anledningen är byggarbetet med Gångbryggorna, vilket medför ökad byggtrafik i området.
Politik De lokala socialdemokratiska politikerna Björn von Sydow och David Lundqvist föreslår att Socialdemokraterna byter namn till Löntagarpartiet Socialdemokraterna. Förslaget har lämnats in till partistyrelsen inför partiets kommande kongress 2025.
Nyheter Stockholm har placerat sig på tredje plats inom kollektivtrafik i den globala rankningen Urban Mobility Readiness Index 2024, som tas fram av Oliver Wyman Forum och University of California.
Politik På torsdagen besökte social- och idrottsminister Jakob Forssmed (KD) Skånela IF för att ta del av föreningens arbete och diskutera framtida utmaningar.