Foto: Genrebild

Övervikt och fetma bland barn ökar

Barn från Sigtuna kommun har medverkat i en undersökning för att kartlägga fetma.

Andelen barn med övervikt och fetma ökar kraftig bland barn mellan fyra och tio års ålder. Det visar en undersökning som Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin har publicerat (CES). CES har jämfört vikten hos fyra och tioåringar födda 2007 och 2008.

Övervikt och fetma är vanligare bland flickor än pojkar vid fyra års ålder, men vid tio års ålder hade pojkarna kommit ikapp enligt SVT Stockholm:
– Pojkar rör sig mer än flickor fram till tio års ålder. Men de äter också mer chips, läsk och godis och ökar därför också mer i vikt, säger Liselotte Schäfer Elinder som är adjungerad professor i folkhälsovetenskap, CES till SVT.

En kraftig övervikt och fetma kunde konstateras bland pojkar i nio av de femton kommunerna som undersöktes. I vissa områden var upp till var fjärde tioåring överviktig, både bland pojkar och flickor.

Bland orsakerna kan vara de socioekonomiska faktorerna, fetma är dubbelt så vanligt bland barn i familjer med kort utbildning.
– Vi måste förstärka de förebyggande insatserna i de kommuner där problemen är som störst. Nästan alla förskolor och skolor har tagit bort livsmedel med tillsatt socker – nu återstår att utbilda föräldrarna så att de slutar köpa hem läsk, chips, godis och kakor till sina barn, uppger Liselotte Schäfer Elinder till SVT Stockholm.

Fetma och övervikt kan leda till diabetes och sämre folkhälsa. Vuxendiabietes är nästan dubbelt så vanlig i områden där barnfetman är som högst, sjukdomen bryter också ut tidigare där än i andra områden. Förutom Sigtuna kommuns barn deltog bland annat barn från Väsby, Sollentuna, Danderyd, Haninge, Södertälje och Stockholm. Siffrorna kommer från barnhälsovården och elevhälsan.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening