Rosersbergs IK åkte på en överraskande förlust i omstarten av femman då Palestinska vann med 5-2 på Råbergsvallen.
Tidigare i veckan berättade RIK:s tränare Jörgen Lundqvist att man satsade på en bra start i höst för att slåss om en av topplatserna. När Palestinska gästade Råbergsvallen så blev det dock förlust med 5-2. Gästerna gjorde två mål inom loppet av 27 minuter. Emil Holmqvist reducerade i början av andra men kort därpå kom nytt mål för Palestinska. Joakim Nilsson satte 2-3 på straff med 22 minuter kvar. Kvitteringsjakten varade i knappa kvarten innan Palestinska drygade ut, på fem minuters övertid fastställdes slutresultatet.
RIK är tre poäng bakom Gimo som leder serien efter 13 omgångar. Nästa match spelas redan på lördag henna mot Gräsö-Norrskedika.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
Sport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.
Handboll Skånela såg länge ut att gå mot seger i toppmötet mot Tyresö i damallsvenskan, men efter en dramatisk avslutning blev det i stället en bitter förlust med 35–36.
Handboll Skånela förlorade den viktiga bortamatchen mot GUIF Eskilstuna i herrallsvenskan och riskerar nu direktnedflyttning. Förlusten innebär att avståndet till en kvalplats ökar till sju poäng med endast fyra omgångar kvar.
Sport Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.
Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.