Domen för mångmiljonrånet på Arlanda i våras överklagas.
Två av männen som dömdes för rånet mot en kurir på Arlanda i våras överklagar nu sin dom uppger Aftonbladet. Männen kom över kontanter och guld till ett värde på drygt 10 miljoner kronor. En av männen tog strypgrepp mån mannen och den andra rånade honom på guld och kontanter. De som överklagar dömdes till 4,5 år och 4,8 års fängelse. Den ena yrkar på frikännande och den andra på lägre straff. Enligt Aftonbladet har bara en del av rånbytet spårats eller hittats.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.