Obs! Barnen på bilden har inte med artikeln att göraFoto: Daniel Iskander/Genrebild
Så många barn omhändertas
Många barn omhändertas i kommunen i relation till befolkningen.
I Sigtuna kommun omhändertas i sitt 523 barn per år, det är ovanligt många i relation till folkmängden i kommunen. Antalet barn per 10 000 invånare är 110, att jämföra med exempelvis Stockholm som ligger på 20/10 000 invånare, rapporterar SVT Stockholm.
Sedan 2005 har Sigtuna kommun även placerat 130 barn i familjehem och 40 vårdnadsöverflyttningar till familjehemsföräldrar. Totalt sett är Sigtuna på andra plats i länet med 523 omhändertaganden per år, Stockholm är etta med 1893, Solna 339 och Botkyrka 309. Grannkommunen Väsby har 152 per år.
Dock är siffrorna aningen missvisande menar Sigtuna kommun. De inkluderar troligtvis siffror om ensamkommande barn eftersom Sigtuna kommun var ankomstkommun för ensamkommande barn. Både 2018 och 2019 var det drygt 30 barn per år som var omhändertagna
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.