I Sigtuna kommun finns 447 ukrainska flyktingar i anläggninsgboenden men bara 21 av dessa ska stanna kvar efter att Migrationsverket fördelat boendeplatser på samtliga kommuner.
För att undvika en situation liknande flyktingkrisen 2015 har Migrationsverket gjort en jämnare fördelning av flyktingar från Ukraina till samtliga landets kommuner. Sigtuna kommun ska ordna 21 boendeplatser. Men totalt i kommunen finns redan ny 447 ukrainska flyktingar, 426 av dessa måste alltså flytta på sig rapporterar Newsworthy.
Flyttar kommer att bli nödvändiga men om ambitionen är att så få som möjligt ska beröras, man ska ta hänsyn till barn som går i skolan eller om man har ett arbete i kommunen. – Bland de som flytt från Ukraina finns många barn och det är viktigt att utgå från deras behov. I första hand försöker vi lösa boendet där personerna redan befinner sig. I andra hand försöker vi genomföra övergången till en ny kommun så bra som möjligt med hänsyn till skolterminen, sa generaldirektören Mikael Ribbenvik i ett pressmeddelande i samband med att lagen trädde i kraft.
280 medborgare har redan eget boende i Sigtuna utöver de 447 som bor i anläggningsboende. Dessa ingår inte i fördelningen av enligt den nya lagen enligt Newsworthy. Sedan i februari har drygt 41 300 från Ukraina sökt asyl i Sverige och den nya prognosen är att 55 000 väntas komma under hela året. Sigtuna kommun tar emot flest från Ukraina i relation till befolkningsmängd.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.
Notiser Kommunen har tidigare arrangerat en rad fysiska möten om tonåringars trygghet. Nu kommer ytterligare ett möte, denna gång i digital form. Fokus kommer vara på att minska risken att ungdomar hamnar i kriminalitet.
Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.
Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.
Blåljus En större polisinsats pågick i Rosersberg under kvällen sedan maskerade personer sprungit in på ett företagsområde med vad som såg ut att vara vapen.
Blåljus En taxiresa mellan Stockholm och Arlanda resulterade nyligen i ett polisingripande efter att en turist ifrågasatt det begärda priset på 2 000 kronor.
Nyheter Tågtrafiken till och från Märsta påverkas under måndagen av kraftiga förseningar och inställda avgångar. Orsaken är ett omfattande signalfel mellan Solna/Sundbyberg och Stockholm City, enligt information från SL.
Nyheter För att motverka en enligt Skolverket pågående läskris i Sverige satsar regeringen vidare på att öka tillgången till litteratur i landets förskolor och skolor.