Jesper under en tid i landslaget 2021. Foto: SVT

Östlund svensk mästare med Sävehof

Skånelasonen Jesper Östlund som inför säsongen lämnade Hallby för att ta över Sävehofs damlag kan nu titulera sig svensk mästare.

Det var på söndagen som Jesper Östlund kunde titulera sig svensk mästare. Detta sedan Sävehof vunnit finalen mot H65 Höör. Sävehof vann med 3-1 i matcher efter 26-25 i den fjärde matchen. Det var Sävehofs andra raka SM-guld. Jesper har gjort stor succé i laget som vunnit serien, cupen och nu SM-guld.
– Det är helt fantastiskt att vi lyckas lösa alla nationella titlar. Om man får vara lite tråkig så bommade vi att gå vidare i European League, men i kvalet blev vi lottade mot ett av de bästa lagen. I dag väljer vi att fokusera på enbart det positiva och det är som sagt helt fantastiskt att vi lyckades lösa alla nationella titlar i år, säger Jesper i ett uttalande till Sävehofs hemsida.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening