Foto: Daniel Iskandar

Oroande utveckling för gymnasiebehörigheten

Färska siffror från Skolverket visar att 2 av 10 elever i kommunen inte blir behörig till något gymnasieprogram över huvud taget.

I Sigtuna kommun avslutade 654 elever årskurs 9 i somras, och mer än 80 procent av dessa blev behöriga till ett yrkesprogram eller ett estetiskt program på gymnasiet. Dock saknade över var femte elev behörighet till högskoleförberedande program inom humaniora eller naturvetenskap. Skillnaderna mellan fristående och kommunala skolor är markanta, med 95 procent av eleverna i fristående skolor som uppnår behörighet till yrkesprogram, medan motsvarande andel i kommunala skolor är betydligt lägre – drygt 70 procent.

Särskilt oroväckande är att det är färre pojkar än flickor i kommunala skolor som når behörighet till humaniora- och naturvetenskapsprogram, en skillnad som är marginell i fristående skolor.

Nationellt sett har behörigheten till gymnasieskolan minskat med 1,5 procent enligt Skolverket. Totalt saknade nästan 20 000 elever behörighet, där matematiken framstår som en särskild utmaning – 15 600 elever nådde inte godkänt betyg i ämnet. Anna Castberg, avdelningschef på Skolverket, uttrycker oro över utvecklingen och betonar vikten av att fler elever klarar grundskolan för att minska risker för framtida arbetslöshet och utanförskap.

Utöver ämneskunskaper påverkas elevernas resultat starkt av socioekonomisk bakgrund. Medan 90 procent av elever vars föräldrar har eftergymnasial utbildning nådde behörighet till gymnasiet, uppnådde endast 73 procent av de vars föräldrar har högst gymnasieutbildning samma mål. Skolan har således svårt att kompensera för elevers olika förutsättningar, enligt Castberg.

Kraftig ökning av mopedbilar i kommunen

Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.

Centerpartiet välkomnar trängselskatt på E4:an

Nyheter Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.

Polisen genomför hastighetskontroller under vecka 11

Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening