Ett område på Sätuna spärrades av för teknisk undersökning under dagen: - Det har hittats skotthål på en fasad, säger Anna Westberg vid Polisen ledningscentral.
Enligt uppgift till märsta.nu hördes 6-7 smällar på Sätuna under natten. Ett område spärrades av för teknisk undersökning kring en restaurang. Polisen bekräftar för märsta.nu vid lunchtid att det har hittats skotthål i en fasad, det rör sig om hål som hittats i ett jalusi och fönsterrutor på restaurangen uppger Anna Westberg, presstalesperson vid Polisens ledningscentral. – Det utreds av tekniker just nu, sa Anna Westberg vid 13-tiden till märsta.nu
Under eftermiddagen meddelar Polisen att avspärrningarna hävts och att händelsen utreds som grovt olaga hot och grovt vapenbrott.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.