Foto: Pressbild/Destination Sigtuna

Omkring tjugo författare till Litteraturfestivalen

Sigtuna Litteraturfestival har gjort klart med sitt program för i år.

9:e maj är det Sigtuna Litteraturfestival i Sigtuna. Bland annat kommer förre ärkebiskopen KG Hammar kommer, likaså Jan Guillou, Linda Skugge:
– Årets program växer just nu fram och innehåller många intressanta författare och programpunkter. Att använda Sigtuna stad som litteraturfestivalens arena skapar en intimitet och närhet mellan festivalbesökarna och författarna som är svår att hitta någon annan stans. Vi vet sedan tidigare år att den unika och öppna atmosfären är mycket uppskattad bland våra besökare, säger Maria Martin, projektledare för Sigtuna Litteraturfestival på Destination Sigtuna.

Det är omkring 20 författare som medverkar i festivalen, det kommer även att vara en internationell författarscen som vanligtvis brukar hålla till på Stadsteatern i Stockholm. Det är Kulturhuset i Stockholm som lägger en av sina programpunkter i samband med Litteraturfestivalen.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

ADAAM släpper nytt

Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.

bildextra

Storslaget julpynt i Til

Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening