Pendeltågstrafiken till och från Märsta drabbas just nu av stora förseningar och oregelbunden trafik på grund av ett tidigare signalfel, växelfel och pågående banarbete.
Resenärer uppmanas att vara beredda på att resan kan ta betydligt längre tid än vanligt, och att många avgångar ställs in med kort varsel.
Det finns även en risk att tåg kör förbi vissa stationer utan föregående information. Resenärer rekommenderas därför att noga följa plattformsskyltar och lyssna på utrop ombord på tågen för uppdaterad information.
På grund av den höga belastningen just nu kan SL inte garantera att alla inställda tåg syns som inställda i reseplaneraren. Resenärer kan istället kontrollera avgångar från sin station på Trafikverkets hemsida. SL föreslår även att resenärer som planerar sin resa via SL:s app eller hemsida väljer bort pendeltåg som färdmedel för att hitta alternativa resvägar.
Uppdatering: Trafiken går nu normalt igen enligt senaste besked.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.