Korsningen väg 263/273 skulle få trafikljus.Foto: MMS-Bild

Ombyggnation av 263:an försenas

Ombyggnationen av väg 263 genom Arlandastad har försenats men enligt Trafikverket ska byggstart sker höst.

Redan för över ett år sedan rapporterade märsta.nu om att den olycksdrabbade korsningen väg 263/273 skulle få trafikljus. Arbetet skulle vara färdigt till i våras. Utöver det ska flera åtgärder på väg 263 genomföras, bland annat bygga en fyrvägskorsning vid Plantagen in mot Servogatan. Men arbetet har av okänd anledning dragit ut på tiden. Status just nu är att ombyggnad förbered och byggstart är planerad till under hösten.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening