Foto: Skärmdump/trafiken.nuBegränsad framkomlighet förbi Norrsunda efter en olycka. Foto: Skärmdump/trafiken.nu
Totalstopp efter olycka vid Norrsunda
En olycka på E4:an norrgående i höjd med Norrsunda stoppade trafiken i ca två timmar mellan 13.50-15.50 på måndagen.
Olyckan inträffade kring 13.50-tiden och räkna med begränsad framkomlighet mellan Rosersberg-Märsta på E4:an norrgående en tid framöver. Enligt Trafikverket är en lastbil inblandad i olyckan och vägen är avstängd. Framkomligheten är begränsad till ca klockan 16. Trafiken leds om via lv 859 från Glädjens.
Storstockholms Räddningscentral uppger att en lätt lastbil kört in i ett så kallat TMA-fordon som utför vägarbete. En person är skadad och det är ”helt stopp”. Sedan ca klockan 15.50 är det åter full framkomlighet förbi Norrsunda.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.