Foto: Thai Airways

Ökad tillgänglighet när Thai Air återstartar

Thai Airways återstartar trafiken till Thailand och ökar även avgångarna till Bankgok.

Under pandemin har trafiken mellan Arlanda-Thailand varit begränsad eller obefintlig. Thai Airways stoppade trafiken nästan direkt efter att covid-19 ansågs vara en pandemi. Men från 6:e november kommer flygbolaget trafikera Arlanda-Phuket en gång per vecka, på lördagar, och Arlanda-Bangkok två gånger i veckan, tisdag och torsdag. I och med återstarten ökar tillgängligheten till och från Sverige-Thailand. Finnair har tidigare meddelat att de ska flyga på sträckan Arlanda-Phuket.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Wolt lanseras i Sigtuna och Märsta

Näringsliv Den digitala handelsplattformen Wolt etablerar sig i Sigtuna och Märsta, vilket gör det möjligt för invånarna att få mat, livsmedel och andra varor levererade till dörren inom 30 minuter.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening