Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Ökad risk för inbrott denna vecka

Det är som märsta.nu rapporterat om hög risk för inbrott i kommunen och nu varnar Polisen för ”snabba” inbrott under sportlovsveckan.

Nyligen rapporterade märsta.nu om e många inbrotten som har skett i kommunen. Under Sportlovet då många är bortresta finns det en förhöjd risk, rapporterar SVT Stockholm som hänvisar till ett facebookinlägg som Polisen har gjort. Flera området i länet ska vara drabbade av så kallade ”snabba” inbrott där gärningsmännen bara är inne i fem minuter och tillgriper gods för att därefter vara borta. Inbrotten ska ha skett nästan samtidigt vilket försvårat polisinsatserna då man larmas ut till flera adresser på en gång. Det är fram för allt Danderyd och Täby som drabbats av den typ av inbrott.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening