Ökad nedskräpning kring Strandpromenaden och Sjudargården

Sigtuna stad har upplevt ökad nedskräpning längs med strandpromenaden och Sjudargårdsbadet.

Under förra veckans värmebölja var det nedskräpat i centrala Sigtuna. Överfulla papperskorgar, matrester längs med strandpromenaden, i Sjudargården. Pizzakartonger, diverse plast, burkar, flaskor och mat mötte strandpromenadens morgongäster. I Sjudargården är synen densamma.

Sigtuna kommun är medvetna om problemet med nedskräpning i Sigtuna. Med anledning av det har man intensifierat städningen. Strandpromenaden städas 2-3 gånger dagligen. De kommunala strandbaden städas varje morgon och man kommer att utöka antalet soptunnor och tömningar av dessa.

I ett uppmärksammat facebookinlägg som Sigtuna kommun har lagt ut efterlyser sigtunabesökare fler ordningsvakter och en badvakt. Det är två områden som kommunen lägger resurser på, parkeringsvakterna har exempelvis synts vid Sjudargårdens parkering.

Nu när värmen kommit på allvar är det många som passar på att besöka våra kommunala strandbad.
Härligt, skönt och kul…

Publicerat av Sigtuna kommun Torsdag 25 juni 2020

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening