Matchen spelades på Österängens IP i UppsalaFoto: Insändarbild

Oavgjort för Märsta i Uppsala

Märsta IK spelade 1-1 borta mot IFK Uppsala på söndagen.

Märsta IK som saknade flera spelare, bland annat Andreas Munter, fick 1-1 mot IFK Uppsala. Man hade ett stort spelövertag i första men det blev mållöst, tidigt i andra kom ledningsmålet för MIK genom Joakim Nilsson. Man kontrollerade spelet de första 10-15 minuterna efter målet men därefter var det IFK Uppsala som tryckte på och fick till en kvittering.

Sista fem minuterna gick båda lagen för seger men det skapades ändå inga heta chanser åt något håll. 1-1 var rättvist sett till hur matchen såg ut. Få målchanser och mest spel på mittfältet. Plus för Phlip Alouch i Märsta som var farlig varje gång han fick bollen. Annars var det som vanligt Fredrik Lindberg som styrde det mesta. Alouch fick dock 90 minuter vilket bådar gott för resten av serien. Närmast väntar Heby på lördag hemma i Märsta, seger är nödvändig annars kan man dras in i bottenstriden istället för kval uppåt.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening