Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Oavgjort igen för Skånela

Skånela tappade poäng i slutsekunderna i matchen mot Kungälv men har fortsatt allt i egna händer: - Matchen var signifikant för de senaste 6-7 omgångarna, sa tränare Jimmy Karlsson efteråt.

Det blev kryss för tredje matchen på kort tid för Skånela, 26-26, efter sen kvittering från Kungälvs sida. Det återstod bara fem sekunder när Kungälv skickade in en boll. Tränare Jimmy Karlsson tar delvis på sig det sista målet:
– Vi kunde ha tagit timeout när Iris hade bollen, sa Karlsson efteråt.

Kungälv ledde ett tag med 2-3 mål, så sent som med 12-13 minuter kvar var ledningen två mål. Men Skånela kom ikapp och gav sig själva chansen att ta en seger.:
– Vi får inte spelet att klaffa, det är inte superdåligt men det är heller inte det vi vet att vi kan. Vi är lite odisciplinerade på slutet, det är mycket smådetaljer som blir avgörande, analyserar Karlsson.

Det är match redan på onsdag för Skånela hemma i Vikingahallen, seger där och man är i praktiken klara för SHE-kval. Jimmy Karlsson är inte bara ute efter två poäng utan en bra prestation:
– Vi behöver steppa upp.

Målen
Olsson 8, Lindberg 6, Rahali 4, Östling 3, Ganibegovic 3, Frank 2

handbollsligan

Skånela föll trots pausledning

Sport Redan nedflyttningsklara Skånela IF stod för en stark första halvlek mot topplaget Sävehof men föll till slut med 33–32.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Sport Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Sport Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

handbollsligan

Skånela pressade serieledaren

Sport Skånela IF stod för en imponerande insats mot serieledarna Ystads IF i Vikingahallen, men det räckte inte hela vägen. Inför 315 åskådare bjöd Märstalaget på en kamp som var nära att sluta i en skräll.

handbollsligan

Skånela föll hemma mot OV

Sport Skånela pressade OV Helsingborg och med lite mer effektivitet hade man kunnat bärga en ny seger. Istället blev det förlust 27-30 inför drygt 400 åskådare.

handbollsligan

Viktig seger för Skånela mot Alingsås

Sport Skånela tog en efterlängtad seger när de besegrade Alingsås med 37–29 på bortaplan. Märstalaget ledde matchen från start till mål och kunde till slut säkra sin andra seger på 13 matcher i Handbollsligan.

handbollsligan

Skånela föll mot Hallby

Sport Jesper Östlund återvände till Vikingahallen med sitt Hallby och återvände till Jönköping med två poäng i bagaget.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening