Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Nytt nederlag för Arlanda

FC Arlanda föll för andra gången på fyra omgångar i söndags mot Bälinge trots ledning långt in i andra.

Arlanda är inne i en negativ trend i fyran efter den pigga starten, de senaste fyra omgångarna har resulterat i två oavgjorda och två förluster. Mot Bälinge ledde man 2-1 i paus efter mål av Rodrigo Gomez och Hadi Hassan. Ledningen varade fram till 73:e minuten då Bälinge kvitterade på straff. På slutet kom även 3-2 för Bälinge och ridå ner för Arlanda. Ett framsteg denna gång var att det bara blev två gula kort för Arlanda och hela sex för hemmalaget. Arlanda hade en stökig historia mot Rimbo där Maik Aslan blev utvisad efter slutsignalen. På torsdag väntar GUSK2 hemma i Märsta. Om Arlanda vill hänga på i toppen måste trepoängarna börja komma, IFK Uppsala leder på 18 poäng med Arlanda som sjua på 9 poäng.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening