Daniel Guvén
Martina Hurtig på Sigtuna Stearinfabrik
Lilly, Daisy och Axel på Wenngarns Bageri och Café
Daniel Guvén tittar ut över golfbanorna

Nystart på Wenngarn med äventyrsgolf, mat och nöjen

Bröderna Daniel och Filip Guven som äger ZFD Fastigheter tar över Wenngarn och ska utveckla det till en destinationsplats med mängder av aktiviteter: - Det ska vara en plats för familjer men även nöje, restaurang och aktiviteter för alla, säger Daniel Guven.

Daniel och Filip Guven är födda och uppväxta i kommunen. De driver ett stort antal restauranger i Stockholms innerstad inom Brasseriegruppen, bland annat Trattorian och Prinsen. Sedan några år tillbaka har de fastigheter på Wenngarn som de hyr ut. Nyligen förvärvade deras företag ZFD Fastigheter några av fastigheterna som finns på Wenngarn, bland annat Dammstugan och Kulturstallet där det finn bageri och restaurang.
– Vi blev kära i området för att det är så lugnt och harmoniskt, det är som en by med fantastisk natur som lockar och vi vill få kommuninvånare, stockholmare och alla andra i hela landet att komma hit och uppleva både den genuint historiska miljön men även ha en fantastisk rolig dag, säger Daniel Guven.

Öppnar upp på onsdag
På onsdag 1:a juli öppnar Äventyrsgolf upp, en minigolfanläggning, som ska vara en central punkt för nöjet på Wenngarn.
– Det blir en häftig bana precis vid Dammstugan som öppnar samtidigt. Man ska kunna spela och äta god mat, berättar Daniel Guven.

Aktiviteter och handel
Planerna för framtiden är storslagna. Tillsammans med Sisyfosgruppen pågår samtal för utveckling med padelbanor, aktivitetspark, handel, hantverk, bageri, butik och en fotbollsplan. Man har också ett så kallat återbruk där äldre produkter kan byta ägare. En boulebana ska även stå klar inom de närmaste månaderna i anslutning till Dammstugan.

Fler ska flytta in
Även på bostadssidan är tanken att det ska bli fler bostäder och fler invånare till området.
– Intresset är stort för att bo på Wenngarn, vi vill att fler ska flytta hit och bussen kommer även köra längre fram och inte bara till korsningen vid 263:an, fortsätter Daniel Guven.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening