Christian Surer och Valentin Karademir

Nysatsning i Märsta Syrianska

Märsta Syrianska satsar på att etablera sig i femman med nya spelare och en ny styrelse.

Förra veckan gjorde Märsta Syrianska klart med Valentin Karademir, Christian Surer och Aleksandar Iskandar. Tre nyförvärv som man tror ska etablera dem i femman.
– Vår målsättning är att etablera oss i div 5 för att sedan kunna ta klivet upp. Med tanke på våra nyförvärv som inkluderar Alex Iskander, Christian Surer, Valentin Karademir och fler på ingång kommer detta vara möjligt samt att vi har fått behålla vår stomme från föregående år.

Nya i styrelsen är Alfons Daoud och Thomas Gunes, sedan tidigare sitter Andi Gunes i styrelsen, Göran Gunes är ordförande. Märsta Syrianska är vana att vara i toppen av serierna då man avancerat från sjuan och sexan, men fjolåret i femman blev tungt. Man fick ändå behålla en plats i feman till slut. Laget spelar i Division 5 Norra och möter Bälinge på lördag på bortaplan.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening