Här är en av skyltarna vid Klockbacken i SigtunaFoto: Sigtuna kommun
Nya skyltar berättar om vår historia
Sigtuna kommun har satt satt upp skyltar på flera platser i kommunen för att informera om vår historia.
Ett 20-tal platser i kommunen har fått skyltar som ska informera om en specifik plats historia. Det rör sig om platser i Märsta, Valsta och Sigtuna. Exempelvis kommunhuset har fått en skylt som informerar om att platsen var ett gammalt gravfält som användes mellan år 400-1000. – Vi har en så fantastisk kulturhistoria i vår kommun och den vill vi lyfta fram, eller om vi ska vara lite fyndiga: Vi vill skylta med den. Alla i Sigtuna kommun har historien runt hörnet, både inne i samhället och ute i naturen, vilket vi vill påminna om med de här skyltarna, säger Karolina Holst (M), vice ordförande i kultur- och fritidsnämnden.
1990 skulle exempelvis parkeringen utanför kommunhuset anläggas och i samband med enutgrävning hittade man rester av en rik vikingagård som funnit i anslutning till gravfältet som låg där kommunhuset står. Nu på fredag kommer skyltarna utanför kommunhuset att invigas. I samband med det kommer kommunens arkeolog berätta om det aktuella området. – På de kulturhistoriska och arkeologiska skyltarna finns information på både svenska och engelska om respektive plats. Det finns också skisser av illustratören Mats Vänehem som visar hur det kan ha sett ut. Med hjälp av våra skyltar kan du ta dig till flera hörn av Sigtuna kommun och få en känsla för hur länge trakten varit befolkad. Det blir mer verkligt och ännu mer fascinerande när du fysiskt kan befinna dig på exakt samma plats som någon annan gjorde för tusentals år sedan, kunna få en bild av hur det såg ut då och fantisera om vad som utspelat sig på platsen, säger Maria Ek, projektledare för skyltarna samt en av intendenterna på Sigtuna Museum & Art.
Kulturnyheter Den 7 februari släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Hör dig". Låten beskrivs som en skildring av en turbulent kärleksrelation där båda parter vill lämna men hålls kvar av den starka kärleken.
Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.
Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.
Kulturnyheter Sigtuna museum har i år lockat hela 142 936 besökare, en siffra som överträffar förra årets rekord på 106 924 redan i augusti. Med det imponerande antalet besökare placerar sig museet i nivå med storstädernas mest populära institutioner.
Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.
Märstafolket Under torsdagen den 12 december hölls den sista gemensamma träningen för hösten med deltagare från Mamma United. Tillsammans med RF-SISU Uppland har träningar arrangerats varje torsdag under hösten i Eddaskolans idrottshall.
Märstafolket Kunskapsodlarna, en ideell förening i Märsta, erbjuder stöd till både svenskar och nyanlända som behöver hjälp med studier, språkträning eller att förstå det svenska samhället.
Kulturnyheter Färska siffror från Kulturrådet visar att tjejer fortsatt är i majoritet på landets kulturskolor. I Sigtuna är andelen tjejer ännu högre än riksgenomsnittet – hela 69 procent av eleverna är tjejer.